Hakkımda

İstanbul’da 1994 yılının Eylül ayının 12’sinde dünyaya geldim. Sokak aralarında maç yaparak, saklambaç oynayarak, zillere basıp kaçarak büyüdüm. 4. sınıfta daha 10 yaşlarında resim dersinde çizdiğim bir resim Monami resim yarışmasında başarılı bulunmuştu ve teşekkür belgesiyle pastel seti almıştım. O zamanlar çocuğum tabi neyin ne olduğundan habersiz umrumda olmamıştı, üzerine düşmemiştim bunun. Sonraları farkında olmadan çizebildiğimi gördüm. Neye baksam bir şekilde kağıda geçirebiliyor ve benzetebiliyordum.

Zaman geçtikçe hayatım farklı bir yola girdi. Üniversite sınavlarına hazırlandım. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. 1 yıl ingilizce hazırlık okudum daha sonrasında bölüme başladım. Bölüme başladığımda yanlış bir seçim yaptığımın farkına varıp tekrar sınava hazırlanmaya karar verdim. İstanbul Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği’ni kazandım. Halen bu bölümde okumaktayım. Resim benim için geçmişten gelen bir kabiliyet hatta yetenek diyebilirim.

Aslen Tekirdağ, Malkaralıyım. Toplasan 4 ya da 5 kere Tekirdağ’a gitmişimdir. Onun dışında doğru düzgün gezdiğim bir yer yoktu. Gezmeye tam olarak Nisan 2016’da başladım diyebilirim. İlk olarak İzmir’e otostop çekmiştim. 10 saat gibi bir sürede ilk otostobumu gerçekleştirdikten sonra Türkiye’nin farklı yerlerine seyahat etmeye başladım. Mayıs 2016’da Ankara, Haziran-Ağustos 2016’da Ege-Akdeniz turu yaparak iyice gezmeyi sevdim. Asosyal diye nitelendirilebilecek biriyken bu noktalara gelip pek çok insanla tanışıp sayısız insanla tanışarak yıllardır bana anlatılan Türkiye’yi bizzat yaşama fırsatı buldum.

Bir süre sonra yaptıklarımı görüp yapabileceğim çok şey olduğunu düşünerek çocukluğumdan beri istediğim Dünya’yı gezme hayalini gerçekleştirme düşüncesi aklımı iyice kurcalamaya başladı. Aileme fikrimi açtığımda yeterli maddi imkan olmadığını beklersem başka bir zaman gidebileceğimi söylediler. Bunu duyduğumda istediği oyuncak alınmayan çocuk misal üzüldüm ama pes etmedim. Ne yapabilirim diye düşünmeye başladım. Sonrasında aklıma arkadaşlarıma hediye niyetine yaptığım, milletin elinden düşürmediği, kapitalizmin doruk noktasındaki markanın karton kahve bardaklarını süsleme fikri geldi.

Olur mu, olmaz mı diye fazla düşünmeden eyleme geçtim. İlk olarak sokağa çıktım. 12 tane bardak çizdim ve çoğunu sattım. O gün 150 tl toplayarak ilk paramı kazandım. Daha sonrasında da Instagram hesabı açarak çizimlerime oradan sipariş alarak devam ettim.

Instagram hesabım Aralık 2016’dan beri aktif. O günden bu yana yüzlerce bardak çizdim. 18 ülke 35 şehir gezdim. Yola çıkmadan önce bardak satıp para topluyorum. Gezilerim sırasında bardak satmıyorum. Gezdiğim yerlerin bardağa çizilmesi mümkün olan kültürel değerlerini, şehir simgelerini çiziyorum. İngilizce’yi senin, onun kadar kendimi idare edecek düzeyde biliyorum. Gezilerimden sonra elimden geldiğince sosyal sorumluluk projeleri yapmaya çalışıyorum.

#1BARDAKMAMA projesiyle 80 kilo mama toplayıp Kemerburgaz’da aç olan köpekleri arkadaşlarımla besledim. Yakın zamanda eğitime muhtaç çocuklar için bir proje gerçekleştirmeyi düşünüyorum. Daha sonrasında da büyük çapta sosyal sorumluluk projelerine imza atmayı düşünüyorum.
Hayalim Dünya’yı çizerek gezmek. Her kıtaya, ülkeye, şehre ayak basıp ürettiğim bardakları beni severek takip eden, destekleyen insanlara ulaştırmak. Önceden bunun pek mümkün olmadığını düşünüyordum fakat artık bu düşüncem değişti. #kalemimledünya diyerekten yola çıktım ve bu hayalimi gerçekleştirmek için elimden geleni yapacağım.

Destek Ol

Bu kadar yeri çizip sattığım bardaklar sayesinde gezdim. Her türlü desteğe açığım. Bardak istemiyorum ama ufakta olsa çorbada tuzumuz bulunsun derseniz işte hesap numaram.

Berk Armağan
Yapı Kredi
IBAN: TR41 0006 7010 0000 0046 5087 26